Porady

1. Pomiary

W projekcie budowlanym powinno się znaleźć zestawienie stolarki zawierające schemat wszystkich okien z zaproponowanym podziałem, sposobem otwierania i rozmiarami. Zestawienie takie pozwala wstępnie oszacować koszt stolarki. Nie może jednak być podstawą do jej zamawiania. Między projektem a realizacją mogą wystąpić różnice. Dlatego zawsze należy wykonać pomiar powykonawczy otworów i dopiero zamawiać stolarkę. Pomiar zawsze wykonujemy w obecności klienta uzgadniając wszelkie życzenia. To najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

2. Jakie parametry okien są istotne?

a) Współczynnik przenikania ciepła Uw – mówi o tym, ile ciepła ucieka przez okno. Im ta wartość jest niższa tym lepiej. Podczas zakupu warto jednak upewnić się, czy sprzedawca zapytany o Uw nie podaje tej wartości dla samej szyby, bo ona jest zawsze korzystniejsza. Dla szyby jest to współczynnik Ug i najczęściej wynosi 0,6 lub 1,0 , dla całego okna jest to Uw i zazwyczaj wynosi 0,7 , 0,9 lub 1,3

b) Współczynnik izolacyjności akustycznej R – jest istotny dla okien zamawianych w miejscu występowania dużego hałasu

c) Klasa profili – występuje trzy klasy profili okiennych A,B,C . Okna powinny być robione z profili klasy A. Oznacza to ,że jego grubość ścianek i szerokość komór jest największa. W pozostałych profilach te wartości są zaniżone.

d) Ilość komór –teoretycznie im więcej tym lepiej , ale nie do końca jest to prawdą. Poza liczbą komór ważne jest ich wielkość oraz kształt. Wg normy komora powinna mieć co najmniej 5 mm szerokości. Często producenci dzielą profile 5-cio komorowe na 6-cio lub 7-mio bez zachowania tych wymiarów co nie daje żadnego efektu cieplnego, a tylko marketingowy.

e) Grubość szyb- czynnik bardzo istotny, bo z tym parametrem powiązana jest izolacyjność cieplna, akustyczna i wytrzymałość szyby. Szyby powinny mieć grubość minimum 4 mm. Często nawet renomowani producenci zmniejszają grubość szyb szczególnie w pakietach trzyszybowych do 3 mm- co jest znacznym obniżeniem jej wytrzymałości.

f) Typ i grubość wzmocnień stalowych- jeden z najważniejszych elementów. Profile z PCW mają małą sztywność, dlatego wzmacniane są kształtownikiem stalowym. Jego rodzaj i grubość wyznacza systemodawca czyli producent profili. Np. Veka nakazuje stosowanie wzmocnień do wszystkich okien o grubości minimum 1,5 mm . Ważna jest również długość wzmocnień. Musi być taka żeby mocowanie okuć następowało do stali, a nie tylko do PCW.

g) Typ okuć – ważna jest ich jakość i sposób zabezpieczenia antykorozyjnego oraz ilość elementów dociskających skrzydło do ościeżnicy.

h) Opisy okien, które przyjeżdżają do klienta. Czynnik niesamowicie ważny. Każde okno jest zabezpieczone foliami ochronnymi. Na tych foliach przyklejone są naklejki , na których muszą być opisane następujące dane: dane producenta okien, nazwa producenta profili, szyb, dane dotyczący typu szyb, typu i grubości wzmocnień. Te dane są ważne w momencie zamawiania okien i od tego jest uzależniona cena. Muszą Państwo mieć możliwość weryfikacji rodzaju zamówionych okien i ich producenta.

3. Jakie są typy okien ze względu na sposób otwierania?

a) Okna uchylne – typ okien stosowanych głównie do piwnic- można je tylko trochę uchylić , a po odblokowaniu zabezpieczenia – uchylić całkowicie np. do umycia.

b) Okna otwierane – najczęściej stosowane jako typowo przejściowe ( drzwiowe).

c) Okna rozwierno- uchylne – najczęściej spotykany typ okien. Okno można zarówno otworzyć , jak i uchylić.

d) Okna uchylno- przesuwne tzw. patio – okna najczęściej balkonowe. Po otworzeniu nie zajmują miejsca przed oknem. Mają funkcję uchyłu.

e) Podnoszono-przesuwne tzw. HS – okno, które po przekręceniu klamki lekko się unosi i przesuwa. Okucie to pozwala tworzyć największe przeszklenia.

4. Przykład idealnego okna:

przykład idealnego okna

 

5. Wyposażenie dodatkowe okien :

a) Klamki antywłamaniowe na kluczyk lub z przyciskiem

b) Okucie blokujące rozwarcie – szczególnie do pokoi dziecinnych, okno które się tylko uchyla, a po przekręceniu kluczyka również się otwiera – zabezpiecza dzieci przed wypadnięciem przez okno.

c) Hamulec w klamce – służy do blokowania drzwi balkonowych w dowolnej pozycji otwartej.

d) Zatrzask balkonowy – umożliwia zatrzaśnięcie balkonu od zewnątrz po wyjściu z pokoju.

e) Zawiasy ukryte – zawiasy niewidoczne od środka przy oknie zamkniętym.

f) Specjalistyczne szyby : przyciemnione, ornamentowe, dźwiękoizolacyjne, antywłamaniowe itp.

g) Szprosy – ozdobne kratki wewnątrzszybowe lub nawierzchniowe pełniące role ozdobne.

h) Nawiewniki.

6. Jak ważny jest fachowy montaż?

Oprócz kupienia dobrej jakości okna czy drzwi równie ważnym czynnikiem jest prawidłowy montaż. Każda firma powinna posiadać własne ekipy montażowe. Tylko takie ekipy nie będą patrzeć jak zamontować najtaniej, tylko jak zamontować najlepiej – bo to świadczy o całej firmie. Najczęstrze błędy montażowe:

– rozmiar okna niedobrany do otworu
– złe ustawienie stolarki
– zakryte odwodnienia okienne
– zbyt słabe mocowanie kotwami lub ich brak
– usunięcie klocków podporowych
– niedokładne wypełnienie szczeliny pianką

7. Montaż ciepły czy zwykły ?

Gdy montujemy przeciętne pod względem izolacyjności okna, możemy je zamontować w sposób standardowy, to znaczy z wypełnieniem pianką termoizolacyjną przestrzeni wokół nich i parapetami dosuniętymi z obu stron muru. Jeśli jednak wymiana okien stanowi element termomodernizacji domu , a celem jest uzyskanie co najmniej energooszczędnych przegród, nowe okna o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych powinny być osadzone z zasadami ciepłego montażu.

8. Prawidłowa wentylacja pomieszczeń.

Zła jakość powietrza jest niekorzystna dla samopoczucia i zdrowia ludzi. Dodatkowo w niewłaściwie wentylowanych budynkach na szybach i na chłodnych elementach przegród wykrapla się para wodna i tworzą się trudne do usunięcia grzyby i pleśń. Ponadto niedobór tlenu prowadzi do niezupełnego spalania w piecach co prowadzi do wytworzenia trującego tlenku węgla zamiast dwutlenku węgla. Żeby tego wszystkiego uniknąć trzeba w sposób świadomy odpowiednio wentylować pomieszczenia. Jednym sposobem jest uchylanie okna lub korzystanie z tzw. mikrowentylacji, która jest standardowym wyposażeniem okien lub zamontowanie dodatkowych nawiewników , które same będą się otwierać w miarę potrzeb. Trzeba jednak pamiętać , że nawiewnik nawet zamknięty powoduje straty ciepła. Dlatego najlepszym wyjściem jest świadome wentylowanie pomieszczeń , a nawiewniki warto stosować w pomieszczeniach typu kotłownia.

9. Z montażem taniej.

Oczywiście zawsze opłaca się zakup stolarki z fachowym montażem ze względu na jakość usługi. Nie ma ryzyka , że pseudofachowcy uszkodzą Państwu drzwi czy okno. Po drugie stolarka kupowana razem z montażem obciążona jest vat-em 8%, a zakup samej stolarki 23 % vat-em . Dzięki temu zyskują Państwo 15%. W związku z tym faktem niektóre firmy wykorzystują Państwa niewiedzę i sugerują że montaż przy zakupie drzwi będzie gratis. W 99 % nie ma nic gratis. Jeżeli sprzedawca przedstawi Państwu cenę drzwi 1000 zł netto, to z 23 % vat-em będzie to 1230 zł. Jeżeli w tej cenie będzie montaż gratis to taki on w rzeczywistości nie będzie. Sprzedawca zgodnie z prawem wystawi rachunek z 8 % vat-em, czyli do drzwi doda 8% vat-u. Drzwi wówczas kosztować będą 1080 zł , a reszta do kwoty 1230 zł stanowi w rzeczywistości zapłatę za ten „darmowy” montaż. Uczciwy sprzedawca o wszystkim Państwa poinformuje i nie będzie chciał Państwa wykorzystać.

10. Kolejność montażu stolarki.

Po doprowadzeniu budowy do stanu surowego najlepiej całkowicie pozamykać go stolarką zewnętrzną, aby można było prowadzić prace wewnątrz. Okna , drzwi zewnętrzne, brama garażowa – powinny być zamontowane jednocześnie. Wyjątek mogą stanowić główne drzwi zewnętrzne, które warto zamontować w wersji prowizorycznej, by nie uszkodzić ich w trakcie prac wykończeniowych. Okna najlepiej montować razem z parapetami wewnętrznymi. Nie trzeba wówczas podkuwać miejsca w tynku na parapet, a jednocześnie montażyści dokładnie uszczelnią okno i parapet od dołu. Częstym bowiem błędem jest montaż parapetów później przez pseudofachowców, którzy usuną część pianki i kliny pod oknem , a później okno osiada i jest nieszczelne. Proszę również pamiętać , że do zamontowania bramy garażowej segmentowej konieczne jest wcześniejsze wytynkowanie przynajmniej wewnętrznej ściany garażu w miejscu montowania bramy.
Montaż drzwi wewnętrznych należy przeprowadzić w etapach. Pierwszym etapem zaraz po zrobieniu wylewek i tynków jest zaproszenie fachowca do pomiaru drzwi. W czasie pomiaru ustalone zostanie , czy otwory drzwiowe są prawidłowe, czy też trzeba je trochę przerobić. Po ustaleniach można wykończyć dom na gotowo, a na koniec zamontować drzwi ( dotyczy drzwi z ościeżnicami regulowanymi ).Dzięki temu unika się narażania drzwi na nadmierną wilgoć oraz na ewentualne uszkodzenia w czasie prac wykończeniowych. Jednocześnie proszę pamiętać , żeby stolarkę zamawiać odpowiednio wcześnie. Zazwyczaj czas oczekiwania to około jednego miesiąca.

11. Bezpieczeństwo zakupów

Kupno stolarki to duży wydatek. Trzeba go powierzyć firmom sprawdzonym, z dużym doświadczeniem i stażem. Firma która nie ma żadnego własnego zaplecza, tylko wynajmuje jakieś pomieszczenie nie jest wiarygodnym partnerem. Średnio trzy firmy rocznie kończy swoją przygodę z oknami ze względu na nieopłacalność biznesu. Jednocześnie z zakończeniem działalności firmy mogą mieć Państwo problem z zaliczką na okna lub realizacją zamówienia, a po pewnym czasie z serwisem lub gwarancją. To jest bardzo częste zjawisko.